2017 YGS BAŞVURU TARİHLERİ

0
20142

2017 YGS sınavı ne zaman, 2017 YGS Başvuru tarihi  nezaman, YGS sınav kayıtları ne zaman başlıyor 2017, YGS sınavı nezaman, Detaylar bu haberimizde…

2017 ÖSYM Sınav takviminin açıklanmasıyla, 2016-2017 YGS Başvuru ve Sınav tarihleride netleşmiş oldu. Peki, 2016-2017 YGS Başvuru tarihleri nezaman başlıyacak? Sınava girecek olan adayların  şu sıralar en merak ettiği konu 2017 YGS Başvuruları ne zaman başlıyacak.

ÖSYM sınav takvimini incelediğimizde, 2017 YGS sınavının 12 Mart 2017 tarihinde gerçekleşeceğini söylemek mümkün. Geçen Yıl YGS sınavı 13 Martta yapılmıştı. 2016-2017 YGS başvuruları ise 4-18 Ocak tarihleri arasında alınmaya başlanacak.

2016-2017 YGS başvurusu için klavuz bilgileri ÖSYM’nin adresinde (www.osym.gov.tr) belirtilen tarihler arasında yayınlanacaktır. 2016-2017 YGS başvuru işlemlerinizi (ais.osym.gov.tr) internet adresinden klavuz bilgileri doğrultusunda gerçekleştirebileceksiniz.

 

YGS Başvurusu Nasıl Yapılır?

Adaylar 2017 ÖSYS klavuzu için aday başvuru formuna ÖSYM’nin internet adresinden ulaşabilirler. Klavuz satışı yapılmayacak. Adaylar sınav başvurularını 3TL Karşılığında yapacak. Bir ortaöğretim kurumundan henüz mezun olmayan adaylarla mezun durumundaki adaylardan önceki yıllarda ÖSYS’ye başvurusu olan ve kayıtlarda geçerli bir fotoğrafı bulunan adaylar, başvurularını bireysel internet sitesi aracılığıyla yapacaklar.

 

YGS’de ortak müfredata dayalı Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matamatik ve Fen bilimleri bölümlerinden oluşan testler yer alacak. Adaylar MEB öğretim programından sorumlu olacak. YGS’de 40 Türkçe, 15 Tarih, 12 Coğrafya, 8 Felsefe ve din kültürü ve ahlak bilgisi veya ilave felsefe 5 soru, temel matematikten 40, fizikten 14, kimyadan 13, biyolojidan 13 soru sorulacak.

 

MEZUN ADAYLAR BAŞVURULARINI ÖSYM SINAV KOORDİNATÖRLÜKLERİNDEN YAPACAK

Sınava Meslek Yüksekokulları(MYO) ve Açık Öğretim ön lisans programlarına sınavsız geçiş hakkı olan adaylar hariç, ÖSYM tarafından merkezi yerleştirme yapılan programlar Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlarına girmek istiyen tüm adayların girmesi zorunlu olacak. Mezun durumda olan adaylardan ilk defa ÖSYS’ye başvuru yapacak olanlar başvurularını sadece ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden yapacaklar. Bu adayların eğitim bilgileri yanlarında bulundurucakları diplome veya mezuniyet belgelerine uygun olarak başvuru görevlisi tarafından sisteme kaydedilecek ve ilgili diploma/mezuniyet belgesinin onaylı bir örneği bu görevli tarafından alınacak.

 

 

BAŞVURUNUN TAMAMLANMASI İÇİN “BAŞVURU İŞLEMİ BAŞARIYLA TAMAMLANDI” AÇIKLAMASININ GÖRÜLMESİ GEREKECEK

Başvuru formunda YGS’ye Girmek istiyorum seçeneğini işaretleyenler 55TL’yi, Sınavsız geçiş hakkım var, YGS’ye girmek istemiyorum, sadece sınavsız geçişe başvurmak istiyorum seçeneğini işaretleyenler ise 15 TL’yi klavuzun son sayfasında belirtilen bankalardan birine yatıracaklar. Başvurunun tamamlanması için “Başvuru işlemi başarıyla tamamlandı” açıklanmasının mutlaka görülmesi ve aday başvuru kayıt bilgilerinin bir dökümünün yazıcıdan alınarak başvurunun diğer aşamalarında gerekebileceğinden özenle saklaması gerekecek.

 

YGS BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ BELGELER

-ÖSYM Aday Başvuru Formu

-Nüfuz Cüzdanı veya Pasaport

-Mezuniyet Diploması Örneği(mezun öğrenciler için)

-Diploma, Transkript(Yurtdışında okuyanlar için)

-Sağlık Kurulu Raporu Örneği ( Engelli öğrenciler için)

2017 YGS Başvuru Ücreti Ne Kadar?

YGS Sınav Ücreti 55 TL, Sınavsız Geçiş başvuru ücreti ise 15 TL’dir.

 

 

2017 YGS Başvuru Ücreti ve Yatırılacak Bankalar

Adaylar Başvuru ücretini yatırırken banka görevlisine, ÖSYS’ye başvuru yaparken bildirdiği T.C no, adı soyadı ve girecekleri sınavın adını vermeleri yeterlidir. Ücret, İnternet aracılığıyla da yatırılabilir.

-Halk Bank ATM, internet bankacılığı ve şubelerinden.

-Akbank’ın tüm şübeleri, ATM ve İnternet Bankacılığı

-Kuveyt Türk Bankasının Şubeleri ve İnternet bankacılığı

-Türk Ekonomi Bankası’nın tüm şubeleri ve internet bankacılığı

-Ziraat Bankası sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık (Şubelerden ve ATM’den ücret yatırılmaz.)

Adaylar sınava başvuru ücretini, ÖSYM’Nin internet sayfasında yer alan “Ödemeler” kısmından kredi kartı veya banka kartı ile de yatırabileceklerdir.

Memur Alımları Hızla Devam Ediyor Neredeyse Hergün Yeni Bir Kurum Memur Alım İlanı Yayınlıyor  Bu İlanlara Anında Ulaşmak İstiyorsan.Hemen Memur Alım İlanları Grubumuza

GRUBA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

CEVAP VER