50 Bin Personel İhtiyacı Var

0
974

Tekstil Sanayiciler derneğinin başkan yardımcısı Bahri Özdinç, iç giyim sektöründe 50 bin personel açığı olduğunu vuguladı. Kısa sürede bu açıkların kapatılması gerektiğini bildirdi.

Sanayide yaklaşık 10 milyar dolarlık ticaret hacmine sahip olan ve geçen yıl 1.2 milyar dolarlık ihracat yapan iç giyim sektörü, kalifiye personel sıkıntısı yaşıyor. Başvurular sektöre yapıldığı zaman iş arayanın bir çoğunun geri çevrilmediği bu iş arayanlara istihdam alanının geniş olduğu belirtti.
Sektörün her geçen yıl büyüdüğünü ve 300 bin kişiyi istihdam eden sektör, 50 bin personel arıyor. Tüm İç Giyim Saneyicileri Derneği Başkan yardımcısı Bahri Özdinç, sektörde 50 binin üzerinde kalifiye personel açığı bulunduğunu belirterek bugün sıfırdan başlayaran bir kişiye asgari ücret veriliyor. Vasat bir usta 3 bin TL kazanırken bir tasarımcı 10 bin TL’nin üzerinde maaş alıyor dedi.

 

Nitelikli personel sorununun her yıl katlandığını belirten Özdinç en büyük eksikliği makineci, depocu, kesimci gibi mesleklerde hissediyoruz. Yeni nesil gençler konfeksiyon sektöründe çalışmaya pek sıcak bakmıyor. Bu nedenle hem sektörü sevindirmek hem de onların meslek sahibi olmalarını sağlamak amacıyla üniversite ve meslek liselerinde konfeksiyon bölümlerinin artırılması için çalışmalar yapıyoruz. Diye konuştu

 

Doğu ve Güneydoğuda genç işsizliğin yoğun olduğunu söyleyen Özdinç, bölgeye yönelik tevşiklerde birtakım değişiklikler yapılırsa üretimlerini buraya kaydırabileceklerini ifade etti. Güneydoğu’da yatırıma yönelik çok ciddi tevşikler var. Fakat bizler istihdama tevşik verilsin istiyoruz. Çünkü iç giyim sektörünün üretim yatırımı çok pahalı değil şeklinde konuştu. Bütünleyici bir teşvik paketine ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Özdinç, şunları anlattı: Dantel, kumaş, lastik gibi yan sektörler olmadan üreticilerimiz doğuya gidemiyor. Bütünleyici bir teşvik paketi hayata geçerse bölgedeki istihdam sorununa da sektörümüz ciddi katkı sağlayabilir.

 

Türkiye iç giyim sektörünün ihracatta dünyada ilk üçte yer aldığını aktaran Özdinç, “Dünyaca ünlü markaların birçoğu üretimini Türkiye’de gerçekleştiriyor. Ayrıca kendi markalarımızla da üretim yapıyoruz. Fason üretimimizi Avrupa’ya ihraç ediyoruz. Türk markalarına ise daha çok Ortadoğu, Kuzey ve Orta Afrika, İran, Pakistan, Azerbaycan, Türk cumhuriyetleri, Rusya ve Ukrayna’ya ihraç ediyoruz”ifadelerini kullandı.

CEVAP VER