60 BİN KAMU PERSONELİ ALINACAK

0
2126

2017 yılı için 60 bin  memur alımı için Cumhur Başkanı Recep Tayip Erdoğan’dan onay geldi. Erdoğan 2017 yılı kamu personeli alımı ile ilgili kısımlarında yer aldığı 2017 yılı merkezi bütçe kanun tasarısına onay verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2017 yılı merkezi bütçesi ve 2016 yılı bütçesi kesin hesabına onay verdi. Buna göre 2017 yılında yapılması planlanan kamu personeli sayısı 60bin. Peki bu 60 bin personelin tamamı kadrolu mu olacak?

2017 yılı memur adayları için peki iyi geçecek gibi gözükmüyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı 2017 yılında kamu personeli reformunun yapılmasının planlandığı bu düzenlemeyle birlikte kamudaki tüm personelin iş güvencesinin gidebileceğini “artık  memur oldum rahatım” düşüncesinin ortadan kaldırılacağını açıkladı. Kamuda yapılacak düzenlemeyle birlikte tüm personeller “kamu personeli” statüsünde olacak, sözleşmeli, taşeron, 4/c, 4/B ayrımı ortadan kalkacak. Peki kamuya yapılacak alımlar nasıl olacak? Muhtemelen bu 60 bin kamu personeli alımının büyük çoğunluğu sözleşmeli personel olacak ve bu alımların büyük çoğunluğu milli eğitim bakanlığı, sağlık bakanlığı, içişleri bakanlığı kadrolarına yapılacak. 2017 yılında merkezi atamalarda kadrolu memur alım sayısının 15 bin civarında olması bekleniyor.
KPSS’ye giren adaylar açılan kadrolara bir hayli tepkili 2016 yılı ÖSYM’nin en yoğun yıllarından birisi oldu. 2016 yılında KPSS heycanı yaşayan aday sayısı 6 milyon civarındaydı, fakat bu sınavların sonuçlarına göre alımlar oldukça düşük kaldı. Öyle ki KPSS/2 tercihlerinde açılan kadro sayısı 2 bin 51. 6 milyon civarında aday ÖSYM’nin resmi sitesinde tercih hakkını kullanıyor.

MEMUR ALIM İLANLARI İÇİN TIKLAYINIZ

 

CEVAP VER