KPSS 2016/2 tercihlerinde güvenlik soruşturması için adaylar ne yapmalı

0
21033

 

KPSS tercihlerinde sona yaklaşıyor. Açılan kadrolar için başvuru yapan adayların birçoğu tercih işlemlerini tamamladı. Tercihini yapan ya da son gün gerçekleştirecek olan adaylar tarafından bu aşamada gelen soruların başında güvenlik soruşturması geliyor. Peki KPSS/2 tecrihlerinde güvenlik soruşturması için adayların ne yapması gerekiyor?

KPSS tercih klavuzunda güvenlik soruşturması için tercih aşamasında adaylraın yapmaları gereken herhangi bir şey belirtmiyor. Bu aşamada önce tercihler alınacak. Pozisyona yerleşen adayların atama işlemleri atandıkları kurum tarafından yapılacak. Kurumun isteyeceği belgeler arasında güvenlik soruşturması formu da yer alacak ve adaylar güvenlik soruşturmasıyla ilgili sadece bu işlemi yapacaklar.

Güvenlik soruşturması nedir?

Güvenlik soruşturması asılında yıllardır var. Ancak bu önceden sadece bazı personel alımlarında yapılmaktaydı. 676 sayılı KHK ile Devlet Memurları Kanununa “ güvenlik soruşturması ve arşisv araştırması” şartları eklenmişti ve buna göre artık tüm kadro ve pozisyonlara memur olabilmek için güvenlik soruşturmasından geçmek ve bu soruşturmadan olumlu almak gerekiyor. KPSS tercihlerinde herhangi bir kuruma ve kadroya atanmaya hak kazanan adaylar, güvenlik soruşturmasının olumsuz sonuçlanması halinde bu haklarını kaybedecekler.

Güvenlik soruşturması nasıl yapılacak?

Güvenlik soruşturmasını merkezi veya kurumsal, açıktan atama olmasına bakılmaksızın adayın atanmaya hak kazandığı kurum gerçekleştirecek. KPSS 2016/2 atamalarında da gerçekleştirilecek bu uygulamanın çerçevesi yönetmelikle belirleniyor. Adayların bir terör örgütüyle bağının olup olmadığı, geçmişte karıştıkları adli suçlar, ahlaki bozukluk gibi pek çok durum güvenlik soruşturmasında incelenecek.

Güvenlik soruşturması süresi ne kadar?

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yönetmeliğine göre güvenlik soruşturmalarının en fazla 2 ay içerisinde bitirilmesi gerekiyor. Ancak uygulamada bu sürenin aşıldığına rastlanabiliyor. Adaylar tercih sonuçlarının ardından göreve başlamak için güvenlik soruşturmasının tamamlanmasını beklemek zorunda olacaklar.

Memur Alımları Hızla Devam Ediyor Neredeyse Hergün Yeni Bir Kurum Memur Alım İlanı Yayınlıyor  Bu İlanlara Anında Ulaşmak İstiyorsan.Hemen Memur Alım İlanları Grubumuza

GRUBA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

CEVAP VER