Kpss A ve B nedir

0
614

Kpss A ve Kpss B nedir?
Kpss memur olmak isteyenlerin başvurduğu bir sınav sistemidir. Kpss’yi Ösym ve YÖK birlikte düzenler ve genellikle mezun olacak öğrencilerle birlikte mezun kişiler kpss’ye girerek memur olmak için yarışır. Kpss sınavı nedir? Kpss başbakanlık, bakanlar kurulu, belediyeler, il yönetiminde memur olmak isteyenler ya da kadrolu olarak şöfor, hizmetli gibi lise mezunu ya da lise dengi okullardan mezun olanların başvuracağı bir sınav sistemidir. Kpss A ve Kpss B olarak bilinse de Kpss C kadrosu da vardır. Bu kategorilerin hepsi ayrı bir anlam ifade eder. Kpss’ye kimler girebilir? Kpss’ye lise mezunu ya da lise dengi meslek okullarından mezun olanlar, ön lisans ve lisans mezunu öğrenciler girebilir.
Kpss öğrencileri genellikle mezun bireylerden oluşur. Bunun haricinde öğrenc olup mezuniyeti bekleyen kişiler öncesinde Ankara’da sınava girebilir ya da mezun olacakları okul kurumuna uygun olarak sınav türünü seçip girmelidir. Yanlış bir tercihte atama ve yerleştirme yapılmayacaktır. Bu yüzden başvurular iyice gözden geçirilmeli tercih edilecek bölümlere uygun olarak kpss bölümleri tercih edilmelidir. Kpss’de hangi bölümler tercih edilebilir? Kpss’de kişi istek ve yeteneklerine göre kadrolu ya da sözleşmeli olarak işe başlayabilir. Öncesinde mezun olduğu okula göre kpss türü belirlenmeli ve başvuru buna uygun olarak yapılmalıdır. Üniversite mezunu biri için özellike A kadro ve B kadro önem taşır.
Kpss A türünde lisans öğrencileri ve ön lisans öğrencileri başvurarak bakanlıklar, başbakanlık, belediye, il yönetimi gibi önemli görevlere yüksek puan alarak gelinebilir. Bunlarda daha sonra sözlü ve yazılı mülakatlar gerekebilir. Bunun için ön çalışma yapılmasında ve bu işte çalışanlardan fikir alınmasında fayda vardır. Kpsss B türünde ise A türü dışında kalan tüm memurluklar yer alır.

CEVAP VER