Kpss Sınavına Girecek Olanların Bilmesi Gerekenler

0
689

Sınavlar günümüzde aşama kaydetmek ve gelecek için oldukça önemlidir. Özelliklle liseye giriş sınavları, üniversiteye giriş sınavları derken bir de mezun olduktan sonra sınavlara tabii tutmak amacıyla Kpss’ye girme zorunluluğu getirilmiştir. Peki, kpss neden bu kadar önemli? Kpss’ye girmek niçin gereklidir? Kpss aslında bir kamusal alanda iş bulabilmek için açılan kadrolara girmek ve çalışma koşullarının iyi olabilmesi için girilen bir sınavdır. Kpss’ye girdikten sonra yüksek puan alında bile hemen istenilen yere girilebilir mi? İstenilen yere yüksek puan alınsa bile hemen girilemeyebilir çünkü istenilen alanda boş kontenjan olmayabilir. Sınav sonuçları açıklandıktan sonra Ösym tarafından bir kılavuz yayımlanır. Bu kılavuzda boş kontenjanlar, hangi şehirde iş alımları olduğu yayımlanır. Buna uygun olarak kişi istediği yere puan ve sıralamaya uygun olarak tercih yapabilir. Aynı zamanda istediği kontenjanda iş bulamazsa ya da alım yoksa girmek istediği kamusal alanı takip etmeli ve iş alımlarında kpss puanı ile başvurmalıdır. Kpss puanı ile başvurulduktan hemen sonra yerleştirmeler açıklansa da bazı memur alımları için sözlü ya da yazılı mülakat olabilir. Bunun için işe başlamadan görüşmelere gidilebilir. Sınavda unutulmaması gereken bir diğer etkense puanın değil sıralamanın önemli olduğudur.
Kpss genellikle kadrolar şeklinde çeşitlere ayrılır.A, B ve C grubu kadroları bir nevi mezun olunan okul durumu ve istenilen memurluk bölümlerinden oluşmaktadır. Kpss sınavına girecek olanların bilmesi gerekenler hangi kısımda sınava girecekleridir. Kpss1 ve Kpss2 olarak çeşidi vardır. Kpss sınavı ne zaman yapılır? Genellikle haziran sonları ve kasım aylarında kpss olur ve sonuçlar yaklaşık bir ay içerisinde Ösym tarafından yayınlanır. Buna uygun olarak kılavuzdan kişi sıralamasına göre memurluk yapacağı görevi seçerek tercih yapabilir.

Memur Alımları Hızla Devam Ediyor Neredeyse Hergün Yeni Bir Kurum Memur Alım İlanı Yayınlıyor  Bu İlanlara Anında Ulaşmak İstiyorsan.Hemen Memur Alım İlanları Grubumuza

108  BİN KİŞİLİK DEV GRUBUMUZA  KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

CEVAP VER