Kpss’ye Nasıl Hazırlanılmalı Püf Noktalar

0
1409

KPSS ye hazırlanan birçok öğrencinin genellikle şikayeti verimsiz çalışma üzerinedir.Birçok öğrenciden duyulan “çalışıyorum ama yapamıyorum”,”netlerim bir türlü artmıyor.”dur
İŞTE  KPSS’DE YÜKSEK PUAN ALMANIZI SAĞLAYACAK TAKTİKLER
TARİH
KPSS adaylarının en fazla zorlandığı derslerden biridir Tarih.Tarih dersine kısa notlarla  her gün çalışılması gerekiyor.Ders esnasında anlatılan konu ders sonrası mutlaka tekrar edilmeli , işlenilen konularla ilgili testler sık sık çözülmeli, bir konu tamamen bitirilmeden diğer konuya geçilmemelidir.
MATEMATİK
Matematik bir çok öğrencinin gözünde yapılması en zor derstir.Ama KPSS sınavı açısından düşünür isek soruların büyük bölümünü biraz alt yapısı olan adaylar rahatlıkla yapabilirler. Alt yapısı olan adaylarında daha önceden çıkmış KPSS sorularını incelemeleri ve konularla ilgili KPSS ayarında bir soru bankası bitirmeleri faydalı olacaktır. Bu yapılmazsa alt yapısı iyi olan adaylar bile sınavda zaman sorunu yaşarlar. KPSS de önemli olan verilen süre içinde soruları çözebilmek. Alt yapısı zayıf olan adaylara her KPSS matematik kitabı hitap etmeyebilir. Bu konuda uzman bir eğitimciden veya bir kurstan mutlaka yararlanılmalıdır. Matematiği zayıf olan adaylar öncelikle matematik yapabileceklerine inanmalılar ve bildikleri konulardan başlayarak, sık sık soru çözmeye çalışmalıdırlar. Özellikle alt yapısı zayıf olan adayların matematiğe düzenli bir şekilde zaman ayırmaları , çözemedikleri soruları çözdürmeleri matematik alt yapılarının sürekli güçlenmesine fayda sağlayacaktır..
COĞRAFYA 
Coğrafya sorularını çözmek için sadece bilgi yeterli değil ,bilginin yanı sıra  coğrafi bir kültüre sahip olmak gerekir. Bu nedenle konuları baştan sona okumak gerekir ki bir coğrafya kültür alt yapısı oluşsun. Sorular geniş kapsamlıdır, birçok konuyu bir arada yorumlamak gerekir. Konular neden sonuç ilişkisi dikkate alınarak çalışılmalı , geçmiş yıllardaki sorular incelenerek, günlük düzenli zaman ayrılarak, sık sık test çözerek hazırlanılmalıdır.

VATANDAŞLIK
KPSS ye girecek adaylar çalışmasını yıla yaymalılar ,en az bir vatandaşlık kitabını tüm sorularıyla birlikte çözmeliler, son 3 ayda güncel konuları tekrar gözden geçirmelidirler.Çıkmış soruları incelemeliler ve bol bol soru çözerek zamanı  değerlendirmeliler.
TÜRKÇE

KPSS de Türkçede başarılı olmak isteyen aday olabildiğince sözcük anlamı , cümle anlamı ve paragrafla ilgili sorular çözmelidir.Ancak şu da unutulmamalıdır ki geçmiş yılların sorularına bakıldığında dilbilgisi sorularında artışın olması nedeniyle dilbilgisi konusunda genel bir bilgiye sahip olunmalıdır.

CEVAP VER