MEB 20 bin öğretmen alımı sözleşmeli olacak

0
854

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından yapılan açıklamaya göre alınacak olan 20 bin öğretmen kadrosunun sözleşmeli veya sözleşmesiz olacağıyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmamıştı. Maliye Bakanlığının yapacağı 60 bin kadronun nasıl dağıtılacağı belli olacak. 60 bin kadronun ilk 20 bini sözleşmeli statüde olmak üzere MEB’e verilmiş oldu. Milli Eğitim Müsteşarı Yusuf Tekinin geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamaya göre bir kısım atamalarında 2017 KPSS Sınavından sonra yapılacağı belirtilmişti.

Dolayısıyla ilk 20 binlik sözleşmeli öğretmenlik alımı sonrasında Ağustos ayında muhtemelen ancak 10 bin daha sözleşmeli öğretmen alınacaktır. Bu şekilde de MEB 2017 yılında kadrolu öğretmen alımı yapmayacak. 2017 yılı tasarruf tedbirleri çerçevesinde bu kadrolardan başka ek talep edilemeyeceğinden maalesef durum bu şekildedir.

Bugün Anayasa Mahkemesi’nde de Sözleşmeli Öğretmenlikle ilgili dava görüşülecek ve karara bağlanacak. Umarız sözleşmeli öğretmenlikle ilgili açılan bu dava öğretmen adayları lehine sonuçlanarak aile bütünlüğü açısından 6 yıl gibi bir tayin hakkının kısıtlanmasının önüne geçilir.

 

CEVAP VER