ÖSYM KPSS Açıklaması 2017

0
9556

3 Ocak 2017 tarihinde ÖSYM Başkanlığı tarafından KPSS ile ÖABT adayları için önemli bir açıklama yayınladı.

ÖSYM tarafından yapılan açıklamaya göre 2017 KPSS ÖABT’de yapılan değişiklikler aşağıda adaylara sunulmuştur.

KPSS’de Ekonometri testi yer almıyacaktır. KPSS puan türleri ekteki şekliyle yeniden belirlenmiştir. Lisans düzeyinde yapılan KPSS’de alan testleri(İşletme, Muhasebe, Hukuk, Kamu Yönetimi, İktisat, İstatistik,Maliye, Uluslar arası ilişkiler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri ilişkileri) Cumartesi ve Pazar günlerinde sabah ve öğleden sonra olmak üzere 2 ya da 3 test olarak uygulanacaktır.

 

 

Değerlendirmede adayların en az bir ham puanı bulunmayan testlerin ağırlıklandırıldığı puan türleri ise hesaplanmayacaktır.

2017 yılında ÖABT; Türkçe, İlköğretim Matematik, Fen Bilimleri, Fen ve Teknoloji, Sosyal Bilgiler, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Coğrafya, Matematik (Lise), Fizik, Kimya, Biyoloji, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Yabancı Dil (İngilizce), Rehber Öğretmen, Sınıf Öğretmenliği ve Okul Öncesi Öğretmenliği alanlarında yapılacaktır.

MEB tarafından, ÖSYM’ce ÖABT kapsamında sınav yapılmayan yabancı dillerde (Almanca, Arapça, Çince, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Rusça) öğretmen atamalarında, ÖSYM tarafından yapılan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) sonuçlarından oluşturulan KPSS120 puan türü kullanılacaktır. Bu puanın hesaplanmasında ilgili yılda alınan YDS İlkbahar Dönemi sonuçları kullanılacaktır.

 

KPSSP120 puanın hesaplanmasında testlerin ağırlığı aşağıdaki şekilde olacaktır.

 

CEVAP VER